Müze galerisine kendi eserini asan müze çalışanı işten çıkartıldı.

2024 yılının başlarında Münih’teki Pinakothek der Moderne müzesinde çalışan teknisyen ve hevesli bir sanatçı tam sekiz saat boyunca ilgi odağı oldu.

Pinakothek sözcüsü Guardian’a yaptığı açıklamada “Çalışan kendisini bir sanatçı olarak görüyor ve büyük olasılıkla müzenin kurulum ekibindeki rolünü hayattaki gerçek amacını desteklemek için günlük bir iş olarak görüyordu.” dedi.

Müzedeki görevi gereği galeri alanına açılış saatleri dışında erişimi olan personel, söz konusu sanat eserini doğu kanadının birinci kat galerisindeki bir geçitte bulunan boş beyaz bir duvara yerleştirirken güvenlik görevlilerinin dikkatini çekmedi.

23 Şubat’ta yaşanan olay için tablonun sabah erken saatlerde asıldığını ve aynı gün müze açıldıktan kısa bir süre sonra personel tarafından fark edildiğini söyleyen Pinakothek sözcüsü, “Galerinin açık olduğu süre boyunca resmin sergilenmesine ve kapanış saati olan akşam 6’dan sonra indirilmesine karar verildi,” diye de ekledi.

Pinakothek sözcüsü, “taklitçi şakacıları cesaretlendirebileceği” için resmin konusu veya tarzı hakkında yorum yapmayacağını söylerken, “Söyleyebileceğim tek şey, müzeye gelen ziyaretçilerden söz konusu sanat eseri hakkında herhangi bir olumlu geri bildirim almadığımızdır” diye ekledi.

Müze yönetimi, işten çıkartılan çalışan hakkında mülke kasten zarar verme gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.