Bu sene düzenlenen 60. Venedik Bienali’nde Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı ödülüne Nil Yalter layık görüldü. Kariyerinde ilk defa “Toprak Ev” ve “Göç Zor İş” eserleriyle Venedik Bienali’ne katılan Nil Yalter ve Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazanan bir diğer sanatçı Anna Maria Maiolino’ya bienalin açılış töreninde ödülleri takdim edildi.

Fransız feminist sanat akımının ve video sanatının 1970’lerdeki öncü temsilcilerinden olan Nil Yalter, 1965’te Paris’e taşındı 1960’ların sonundaki Fransız karşıt kültür ve devrimci siyasal akımlarında etkin bir şekilde yer aldı. 70’lerden itibaren ürettiği video, performans ve yerleştirme çalışmalarında hem bu toplumsal hareketlerin hem de etnoloji biliminin etkisi, sanatçıya özgü çoğul bir estetik içerisinde gözlemlenir. Nil Yalter’in eserlerinde tüm bu etkilerin ve kişisel olan ile politiğin iç içe geçtiği, hatta yer yer otobiyografik sayılabilecek bir üslup söz konusudur.

60 Venedik Bienali’nin küratörü Adriano Pedrosa, Yaşam Boyu Onur Ödülü kazanan sanatçılar hakkında: “Bu karar, Kuzey ile Güney, Avrupa ile ötesi ve tam tersi arasında seyahat eden ve göç eden sanatçılara odaklanan Bienalin başlığı ve çerçevesi göz önüne alındığında özellikle anlamlıdır. Bu anlamda seçimim, kendileri de göçmen olan ve birçok yönden Stranieri Ovunque-Her Yerde Yabancılar ruhunu somutlaştıran iki olağanüstü, öncü kadın sanatçıya dayanıyor: İtalya’dan Güney Amerika’ya, önce Venezuela’ya, sonra da bugün yaşadığı Brezilya’ya göç eden Anna Maria Maiolino (Scalea, İtalya, 1942, São Paulo, Brezilya’da yaşıyor); Kahire’den İstanbul’a ve son olarak da Paris’e göç eden bir Türk olan Nil Yalter (Kahire, Mısır, 1938, Paris, Fransa’da yaşıyor).” dedi.