Çalınan Salvator Rosa tablosu, Oxford Üniversitesi galerisine geri döndü

Oxford Üniversitesi’ndeki bir sanat galerisinden çalınan 17. yüzyıla ait tablo, 4 yıl aradan sonra Romanya’da polis baskınıyla bulundu.

Salvator Rosa’nın “Kayalık Kıyı, Plan Yapan Askerler” adlı barok manzara resmi 2020 yılında Christ Church Galerisi’nden çalınmıştı ve çalınmadan önce 252 yıldır aynı galeride sergileniyordu. O gün aynı soygunda çalınan Anthony Van Dyck ve Annibale Carracci’nin eserleri ise hâlâ kayıptır ve üç sanat eserinin toplam tahmini değeri yaklaşık 10 milyon sterlindir.

Christ Church Galerisi adına Jacqueline Thalman, teslim aldıkları eserin “iyi durumda” bulunduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi. Thalman, “Birinci eseri geri almak iyi bir işaret. Halen kayıp olan resimler 1768’den beri sergileniyordu. Onları geri bulabilmek bu nedenle çok önemli” dedi. Thalman ayrıca, eserlerin yalnızca İngiltere için değil, Avrupa kültürü için de büyük önem taşıdığını vurguladı.

Dedektif James Mather ise yaptığı açıklamada, diğer iki tablonun Romanya’da satıldığına ve Avrupa’nın herhangi bir yerinde olabileceğine inanıldığını söylemiştir.

Kaynak: BBC UK